april 18, 2024

OBELEŽEN MEĐUNARODNI DAN DAVALACA KRVI

11. Maj – Međunarodni dan davalaca krvi, pri čemo smo simulacijom vežbi volontera Crvenog krsta ukazali na značaj davanja krvi.

Akcija je započela u podnožju Avale, odakle je grupa predvođena iskusnom planinarkom, našom članicom Vesnom Vitas Maksimović, krenula peške stazama ka spomeniku Sovjetskim veteranima, koje je bilo prvo mesto okupljanja, zakazano za 10:00 časova. Nakon okupljanja, odalismo počast sovjetskim veteranima, položili cveće u ime organizacija Sokolskog centra i Crvenog krsta Savski venac, odakle smo se laganom šetnjom uputili ka spoemniku Neznanom junaku, gde smo takođe odali poštu, položili cveće i održali kratko predavanje o značaju i nameni spomenika, iskoristivši pažnju prisutnih ukazali smo i na ostale aktivnosti naših udruženja.

Spuštanjem ka piknik terenima oko spomenika Vasi Čarapiću, popularnom „Čarapićevom brestu“, završili smo pešačenje (hajking), nakon čega je usledila pauza uz druženje, ples, frizbi, lastiš, propraćeno pripremom paprikaša koji je ubrzo poslužen svima, na opšte zadovoljstvo.

Ekipa volontera Crvenog krsta Savski venac predvođena sekretarom Draganom Radovanović, izvela je niz pokaznih vežbi iz redovnih aktivnosti, sa merama prevencije za sve prisutne (merenje krvnog pritiska i savetovanje).

Nakon aktivnosti i obedovanja, pokupili smo svu ambalažu u kesama koje smo obezbedili za tu priliku i iste odneli sopstvenim vozilom do gardskih kontejnera.

Ukupan broj posetilaca ovog događaja bio je 50. S obzirom da smo bili na otvorenom terenu, na planinskom vazduhu, prateći mere izazvane situacijom oko Kovid-a 19, nismo imali negativnih zdravstvenih zapažanja, smatrajući da smo doprineli poboljšanju istog.